Opravy a servis brzd přípojů, přípojných vozidel - všech typů
Nejen na tahači, ale i na přívěsu jsou velmi důležité brzdy. Jsou to mechanické komponenty, které do značné míry zajišťují bezpečnost celé soupravy.
30 let
Jsme s vámi od roku 1992
Díly
Používáme díly od ověřených značek té nejlepší kvality
Náš tým
Máme zkušený tým plný profesionálů
Záruka
Záruka na servisované díly a práci
Opravy brzd přípojů – návěsy a přívěsy
Kromě servisu tahačů se zabýváme i opravami přípojů, tedy především návěsů. A většina oprav se točí kolem brzd.
Brzdy přívěsu musí krotit obrovskou energii
Je třeba chápat, že brzdy v nákladní dopravě obecně jsou daleko namáhavější, než je tomu u klasického osobního vozidla. Maximální povolená hmotnost soupravy je 48 000 kilogramů, takže zejména setrvačné síly se pohybují ve zcela jiných řádech a brzdy musejí být na něco takového dimenzované.
Pokud si to převedeme na konkrétní příklad, můžeme vzít známý vztah pro výpočet kinetické energie Ek = ½ (m x v).
Dosaďme si do tohoto vztahu osobní vozidlo o hmotnosti 1,5 tuny, které jede 80 km/h. Vyjde nám kinetická energie 370,3 kJ.
Pokud si vezmeme příklad druhý, tedy plně naloženou soupravu o hmotnosti 48 tuny, která se pohybuje rovněž rychlostí 80 km/h. Dostáváme se na hodnotu zhruba 32x vyšší, konkrétně je to 11 849,5 kJ.
Opravy brzd jsou relativně rychlé
Jestliže se k nám návěs dostane na jakýkoliv servis, preventivně kontrolujeme právě stav brzd, tedy desky i kotouče. Výměna není časově náročná a složitá, objednáme-li potřebný materiál předem, je to otázka jediného dne.
Cenově je to velmi podobné brzdám u tahačů, nicméně řidiči mohou zásadně ovlivnit jejich životnost. Kdo spoléhá jenom na brzdy, ten bude muset do servisu dřív než řidič, který předvídá a používá motorovou brzdu, takže nenamáhá tolik brzdy kotoučové.
Zablokované kolo
Co se děje relativně často, je blokace kola přípoje. Děje se to z několika důvodů:
Třmen se nevrátí do původní polohy, takže kolo je brzděné i v okamžiku, kdy se celá souprava rozjede. Tomuto se dá částečně předejít pečlivým servisem, tedy preventivně.
Další možná závada je totální selhání (vysypání) ložiska v náboji. Jednoznačně věc, která je způsobena zanedbaným servisem. Pokud je o přívěs řádně postaráno, měl by servis ložisko na konci životnosti odhalit a vyměnit. Není to věc, která se stane z ničeho nic.
Poslední variantou je špatná řídící jednotka, která kolo brzdí vlivem závady elektroniky. Tomu bohužel moc předejít nejde, na vině může být stáří elektroniky, ale i třeba pronikající vlhkost.
Přípoje samozřejmě mají svoji řídící jednotku, která ovládá brzdy a umí reagovat v krizové situace úplně stejně, jako tahač nebo jakékoliv jiné moderní auto. ABS pomocí blokace a následného uvolňování jednotlivých kol umí zachovat trakci i za situace, kdy adhezní podmínky nejsou ideální a řidič potřebuje krom prudkého zpomalení i zachovat kontrolu nad soupravou.