Oprava / výměna brzdových třmenů
Opravy brzdových soustav jsou jedním ze servisních úkonů, které provádíme prakticky denně. Jak moc finančně náročné opravy jsou, jsme pro vás shrnuli v tomto textu.
30 let
Jsme s vámi od roku 1992
Díly
Používáme díly od ověřených značek té nejlepší kvality
Náš tým
Máme zkušený tým plný profesionálů
Záruka
Záruka na servisované díly a práci
Výměna brzdových třmenů
Když k nám přijede zákazník na servis brzd a zjistíme, že je potřeba vyměnit brzdové třmeny, není to jen tak. Má to jedno zásadní úskalí.
K čemu jsou brzdové třmeny?
Brzdový třmen na kamionu je součást kotoučové brzdové soustavy, která slouží k přítlaku brzdových destiček na brzdový kotouč. Hlavním úkolem třmenu je přenos síly z brzdového systému na destičky, které třením zpomalují nebo zastavují vozidlo. U těžkých nákladních automobilů je brzdový třmen obvykle ovládán pneumatickým systémem, protože běžná hydraulika by nebyla schopna vyvinout dostatečný tlak k účinnému brzdění.
Brzdové třmeny mohou být plovoucí nebo pevné. Plovoucí třmeny jsou běžnější a mají píst(y) pouze na jedné straně, přičemž druhá destička je přitlačována pohybem celého třmenu. Pevné třmeny mají pístky na obou stranách kotouče, čímž zajišťují rovnoměrnější rozložení tlaku. Moderní brzdové třmeny často obsahují mechanismus pro automatické nastavování, který kompenzuje opotřebení destiček, což zvyšuje bezpečnost a snižuje potřebu údržby.
Opětovné využití některých dílů
Při servisu jak osobních aut, tak ale i tahačů, se lze u některých komponent setkat s tím, že výrobce je vykupuje vadné zpět a o to nižší cenovku má součástka nová. Pojem „nová“ je v tomto případě třeba brát s rezervou, jedná se totiž o repas. Typické je to třeba u turbodmychadel. Někteří producenti vykupují turba stará, u kterých vymění střed a nechají původní pouze litinový obal, tedy pokud je neporušený. Zákazník tím není nijak poškozen, naopak, kov je již vyhřátý a obal turba se málokdy poškodí.
Vrácení třmenů a sleva na nové
Stejně to funguje u brzdových třmenů přípojných vozidel. Je to poměrně nákladná položka, cena nového třmenu je 19-21 000 korun, takže na jedné nápravě se bavíme o částce až 38-42 000 korun. Cena je složená z ceny třmenu a zálohy na starý díl ve výši cca 5 000 Kč/ks. Pokud je třmen nepoškozený, vrátí dodavatel zálohu 5 000 korun po vrácení starého dílu, takže se dostáváme na 14-16 000 korun za díl. Praxe je taková, že zákazníkovi účtujeme cenu dílu a zálohu a po vrácení starého dílu a jeho akceptaci výrobcem, zákazníkovi dobropisem vracíme zálohu ve výši 5000 Kč/ks.
Třmeny tahačů – problematika stejná jako u přípojů, jen o jiných částkách. Obecně můžeme říci, že u tahačů je finanční náročnost dvojnásobná.
Ze strany výrobce je vyžadován perfektní stav komponenty, který nesmí mít hlubší oděrky a vrypy, po očištění by měla vypadat víceméně jako nová. Problém to není u vozidel, která servisují jejich majitelé poctivě a včas. Horší je to v případech, u kterých se rozsvítí kontrolka značící nutnost servisu, ale řidič ještě dvakrát objede Evropu, než se závada projeví natolik, že pak horko těžko dokodrcá k nám. Tam už je riziko, že i třmen utrpí poškození poměrně značné a náklady na opravu tím rostou. Za zmínku stojí i problém vysoké oxidace povrchu třmene vlivem stáří – i v těchto případech může výrobce (a stalo se), že zálohovaný díl neuznat.